📝 🇫🇷 Téléthon Gourdon [Highline pour le Téléthon]

📝 🇫🇷 Téléthon Gourdon [Highline pour le Téléthon]

Festiwal Oficjalny
Typ: Highline
Miejsce: Gourdon, Francja

Termin: grudzień
Długość taśm: 50-580m
Wysokość taśm: 25-50m

Odległość spotów: 5-10 min
Dostępność spotów: tenisówki

Bezpieczeństwo: buddy check
Dodatkowe: ogarnij wcześniej dojazd

Wylądowałeś w Gourdon. Możesz spacerować i oglądać w poziomie albo usiąść i patrzeć z góry.

Możesz oglądać mikromiasteczko, jedno z najpiękniejszych we Francji – zdobyło dwa kwiaty (czyli prawie bukiet) w konkursie piękności kwitnących miasteczek i wiosek.

Możesz patrzeć w dół na Dolinę Wilka, a w zasadzie dolinę rzeki Wilk (Le Loup). Dalej, w odległości 20 km w linii prostej od Twoich oczu, możesz patrzeć błękit Morza Śródziemnego. Na wprost w dół Cannes, na lewo w dół Nicea – prawdopodobnie bardziej znane francuskie miasteczka. Na pierwszym dolnym planie festiwalowy spot nr 1 – też możesz patrzeć.

Gourdon, o przydomku „Orle Gniazdo”, z racji swojego położenia na skałce 758 mnpm, było przez ponad tysiąc lat, prawie niezdobytą twierdzą. Najpierw gniazdowali tu Rzymianie, potem przez dwa wieki Saraceni, dziś okolice zamku zamieszkuje 400 mieszkańców. I w tych okolicznościach przyrody, dnia 8 grudnia 2018 roku, odbyła się pierwsza edycja slacklinowego festiwalu.

Dojazd:

Z Nicei do Grasse można dojechać pociągiem w 1,15h. Pociąg jedzie przez Cannes wiec, jeżeli jedziesz nim akurat w maju, możesz zerknąć na lokalny festiwal filmowy. Jest również autobus linii 500 na tej trasie. Z Grasse do Gourdon raz dziennie jeździ autobus linii 512 wg rome2rio, wg innych źródeł nie jeździ. Tak czy inaczej, alternatywą jest piesza wycieczka, prawdopodobnie urocza krajoznawczo. Przewyższenie 500 m i niecałe 3h marszu.

Jak widać, Orle Gniazdo cały czas nie jest łatwo dostępnym miejscem. Chcąc zaoszczędzić kilka godzin na chodzenie po lince, zaopatrz się w pojazd z motorem: własny, pożyczony, zatrzymany po drodze, jednoślad, dwu…. lub zadaj pytanie o podwózkę na: Slackline Nice (côte d’azur, Alpes-Maritimes 06, PACA) lub Slack Marseille.

Zakwaterowanie:

Pierwsza edycja festiwalu oficjalnie była jednodniowa, co niwelowało problem ze spaniem. Nieoficjalnie taśmy zostały na dzień kolejny. Jedyne co przychodzi mi do głowy, odnośnie do taniego zakwaterowania, to duży, płaski, trawiasty plac (łąka), przy spocie nr 2, na którym zorganizowano miasteczko slacklinowe.

Infopoint usytuowany na głównym tarasie widokowym 1 Place Victoria.

Jedzenie:

Weź kanapki. Jeżeli zabraknie Ci kanapek, na straganie przy 1 Place Victoria robią dobre naleśniki. To stragan naleśnikarni wystawiony na czas festiwalu, czyli sama naleśnikarnia też gdzieś tu jest. Jeśli nie jesteś fanem naleśników, w mieście znajdziesz co najmniej 4 restauracje, z cenami adekwatnymi do scenerii oraz sklep spożywczy ‚dla smakoszy’..

Okolica:

Dochodząc do głównej bramy miasteczka, po lewej stronie zobaczysz kwaterę główną miejskiej toalety. Obok niej będzie alejka w dół, którą pójdziesz, by dotrzeć do spotu nr 1. Schodząc, obchodzisz łukiem miasteczko i w końcu dochodzisz do miejsca, skąd już dobrze widać taśmy. Odbijasz w lewo na skałkę i przedzierając się przez niewielki lasek, wypadasz na spot nr 1. Tu, przy powrocie z najdłuższej, zewnętrznej taśmy, będziesz miał wspaniały widok na morze.

Dotarcie do spotu nr 2 jest jeszcze łatwiejsze. Nie dochodzisz nawet do miasta ani do toalety. Skręcasz 100 m wcześniej w lewo, na parking. Parking trawersujesz i wychodzisz na zieloną łąkę, która była wspomniana przy okazji zakwaterowania. Po prawej stronie, nad przepaścią masz stanowiska spotu nr 2. W dole zobaczysz kręte uliczki i zabudowania Pont Du Loup, w dali, dla odmiany, widok na morze.

W wolnym czasie zwiedzasz:

Zamek Gourdon z XII w. zbudowany na ruinach saraceńskiej twierdzy z IX w. i przylegające do zamku XVIII wieczne ogrody na skale;
Kościół Notre-Dame z XII w.;
Kaplica Saint-Vincent, zbudowana w XI i XII w. – freski dorobiono później;

Ciach! i masz to!! lub wszystko było zamknięte, a Ty niezorientowany.

Wtedy w odwodzie zostaje Ci Twierdza Troglodyta i naturalne atrakcje Kanionu Loup, m.in. Wodospady Cascades du Saut du Loup.

Oficjalna strona festiwalu:

Dwa słowa od organizatora:

2020-05-30T19:15:25+02:00