Status festivalu: Oficjalny
Typ: Highline & Waterline
Miejsce: Cefalù, Sycylia, Włochy
Data : sierpień/wrzesień
Długość taśm: 20-240m
Wysokość taśm: 0-100m
Odległość do spotów: 20-30min piechotą
Bezpieczeństwo: codzienne sprawdzanie stanopwisk, jedna osoba z rigging teamu na spot, buddy check
Dostępność spotów: japonki
Dodatkowe: zwróć uwagę na godziny otwarcia spotów, jest przerwa w ciągu dnia; uwaga na meszki
Takich bajecznych obrazów, można poszukiwać latami i ich nie znaleźć. Gdy już je znajdziemy i dodamy do nich taśmy efektem będzie slacklinowy raj. Tak w skrócie można scharakteryzować tło festiwalu na Sycylii, którego pierwsza edycja miała miejsce w 2018 roku. Festiwal slacklinowy odbył się przy okazji festiwalu THE VILLAGE SPORT, HEALTH & GREEN ENERGY
Dojazd:
Z lotniska w Palermo na dworzec (~30 km) jedziemy autobusem za 6,5 E lub dużą taksówką za 7 E (musi zebrać się minimum 5 osób). Taksówka jest szybsza i nie staje na przystankach. Z dworca w Palermo do Cefalù mamy możliwość podróży pociągiem lub autobusem. Obydwa rozwiązania zajmują koło 1h i kosztują niecałe 6 E. Dworzec w Cefalù i camping dzieli już tylko około 20 min na piechotę.
Zakwaterowanie:
Camping stanowi lasek cyprysowo-opuncjowy, rozciągający się od tylnej części magazynów przemysłowych (Via Borgese, 8, 90015 Cefalù PA, Włochy) na dole, do podnóża skał u góry. Teren jest nierówny, pochyły, z kilkoma płaskimi miejscami pod rozbicie namiotów i dużo ilością drzew na rozwieszenie hamaków.
Na czas festiwalu, przy magazynach, staną prysznice i przenośne toalety a la ToiToi. O budzik nie trzeba się martwić, rankiem włączają się cykady, które kończą swój koncert o zmroku.
Festiwalowy infopoint znajduje się u podnóża La Rocca, przy kasie wejściowej do Parco della Rocca di Cefalù. Jest to zarazem jedyna droga do highlinów.
Jedzenie:
Stołując się w mieście, za 2E zjemy różnego rodzaju przekąski: bułka z kotletem, duże pierogi wypełnione nadzieniem np. prosciutto i mozarellą, czy arancione – kule ryżowe w panierce, z nadzieniem mięsnym lub vege, smażone na głębokim oleju – wszystko to podane na ciepło. Pizzę w lokalu zamówimy już za 4E + coperto (napiwek wliczony w rachunek) 1-2 E na osobę.
W Cefalù znajdziemy kilka supermarketów, więc gotujący na kuchenkach nie będą mieć problemu z zaopatrzeniem. Zakupy warto zrobić w centrum, bo ceny w sklepach na obrzeżach miasta są wyższe, a ilość dostępnych produktów mniejsza. Gdy już zdobędziemy wszystkie składniki, w gotowaniu przeszkodzić nam może jedynie widok z kuchni…
Niedaleko campingu nie możemy przeoczyć sklepu z rozlewnią smacznych, miejscowych win (Divino, Via Gibilmanna, 16, 90015 Cefalù PA, Włochy). Znakomicie dopełni to nasz posiłek i przyniesie ulgę w gorący wieczór. No, chyba że ktoś nie lubi wina… ale kto nie lubi czasem napić się dobrego wina???
Okolica:
Cefalù to historyczne miasteczko, które morze śródziemne wcisnęło pod skały La Rocca di Cefalù (Twierdza Cefalù).
Cefalù to historyczne miasteczko, które morze śródziemne wcisnęło pod skały La Rocca di Cefalù (Twierdza Cefalù). La Rocca jest urwistą skałą o wysokości 268m, na której wierzchołku znajdują się ruiny średniowiecznego zamku z przełomu XIII – XIV w. oraz ruiny Świątyni Diany z IX w p.n.e. Rozległy, plackowaty szczyt góry okalają średniowieczne mury obronne.
Wszystko to należy do Parco Della Cefalù i jest pod ścisła ochroną – wpisane listę UNESCO. Właśnie w tym miejscu znajdują się 2 sektory highlinów.
Sektor I – dwa spoty. Pierwszy niższy, z taśmami krótszymi. Spacerujemy nad ruinami zamku.
Sektor II – idealny dla początkujących (taśmy 20-65 m długości), z malowniczą panoramą na port oraz zatoczkę z sektorem waterlinowym. Widok jest naprawdę wspaniały, szczególnie stojąc na taśmie w ekspozycji. Robiąc ekspozycję w drugą stronę, to znaczy w przeciwną, nasz wzrok nadzieje się na skałę i mur. Dlatego warto zwrócić uwagę, w którą stronę się obracamy, żeby nie było przypału z pejzażem.
Sektor III to baśniowa zatoczka, z turkusową wodą i pięknie rzeźbionymi skałami. Miejsce wprost stworzone do wspinaczki deep water solo oraz skoków na główkę, dupkę lub nogi. Woda jest krystalicznie czysta, co zapewnia dobrą widoczność, zarówno pod wodą, jak i z góry, ze skał.
Jest ciepła, chłodniejsza i słodka kilka centymetrów przy powierzchni co może wskazywać na ujście jakiegoś źródła w okolicy. Jeżowce występują tu okazjonalnie, warto jednak zwrócić uwagę gdzie stawiamy stopy. Od strony zachodniej, zatoka zakończona jest portem, przez który będziemy przechodzić idąc tu od strony miasta.